Categories
Categories
Brands
Brands
- Home
- Automation & Control
- BALLUFF - BWL 6868D-R011-S49 Red Light Angle Sensor
BALLUFF - BWL 6868D-R011-S49 Red Light Angle Sensor
£96.00 (inc VAT GB 936 0143 43) £80.00 (exc VAT GB 936 0143 43)
BALLUFF - BWL 6868D-R011-S49 Red Light Angle Sensor
£96.00 (inc VAT GB 936 0143 43) £80.00 (exc VAT GB 936 0143 43)
Product Description
| BALLUFF BWL 6868D-R011-S49 Red Light Angle Sensor | |
| Keyfeatures | |
|
Output signal
|
PNP (1x), NO/NC |
| Light source, light type | LED, red light |
| Connection | Connector, M8x1-S49 |
| Ambient temperature | -10...60 °C |
| Size | Series D |
| Design | Angle, straight connection |
| Axis exit distance in x | 68 mm |
| Axis exit distance in y | 68 mm |
| Smallest part, typical | 0,5 |
| Degree of protection as per IEC 60529 | IP67 |
| Switching freq. f max. | 1500 Hz |
| General attributes | |
|
Ready delay tv max.
|
200 ms |
| Utilisation category | DC 13 |
| Switching freq. f max. | 1500 Hz |
| Basic standard | IEC 60947-5-2 |
| Short-circuit protected | Yes |
| Degree of protection as per IEC 60529 | IP67 |
| Protected against polarity reversal | Yes |
| Protected against reverse connection | Yes |
| Additional text | Order accessories separately. The sensor is functional again after the overload has been eliminated. Reference object (test target): Steel sheet metal, 50 x 50, thickness 0.5 mm, lateral approach. Factory default setting for switching output: Normally open. With connector, e.g. BKS-S 49-… total length = switch length +12 mm. Only for NFPA 79 applications (machines with a supply voltage of maximum 600 volts). Device shall be connected only by using any R/C (CYJV2) cord, having suitable ratings. For additional information, refer to user's guide. |
| Size | Series D |
| Indicator | Output function - LED YE |
| Setting | Light-on/dark-on, Sensitivity |
| Adjuster | Potentiometer 270° (2x) |
| Electrical attributes | |
|
Rated operating voltage Ue DC
|
24 V |
| Effective operating current Ie | 200 mA |
| Rated insulation voltage Ui | 75 V DC |
| Electrical version | DC, direct current |
| Load capacitance max. (at Ue) | 1 µF |
| Off-state current Ir max. | 50 µA |
| Ripple max. (% of Ue) | 10% |
| Switching output | PNP (1x) |
| Switching function | NO/NC |
| Turn-off delay toff max. | 0,33 ms |
| Turn-on delay ton max. | 0,33 ms |
| Hysteresis H max. | 0,2 mm |
| No-load current max. Io at Ue | 35 mA |
| Voltage drop Ud max. (at Ie) | 3 V |
| Operating voltage | 10...30 V DC |
| Mechanical attributes | |
|
Connector type
|
M8x1-S49 |
| Surface protection | Painted |
| Shock rating | Half-sinus, 100gn, 2ms, 3x8000, Half-sinus, 30 gn, 11ms, 3x6 |
| Vibration rating | 10-2000 Hz, 1mm am., 30gn,3x5h |
| Ambient temperature Ta max. | 60 °C |
| Ambient temperature Ta min. | -10 °C |
| Degree of contamination | 3 |
| Sensing surface material | Glass |
| Housing material | GD-Zn |
| Mounting type | Screw M4 |
| Contact surface protection | Gold plated |
| Design | Angle, straight connection |
| Smallest part, typical | 0,5 |
| Axis exit distance in x | 68 mm |
| Axis exit distance in y | 68 mm |
| Beam characteristic | Divergent |
| Length 1 | 10 |
| Length 2 | 114 mm |
| Length 3 | 105 mm |
| Optical attributes | |
|
Principle of optical operation
|
Through-beam |
| Switching function, optical | NO/NC: dark-on/light-on |
| Light spot size, typical | Ø2.5 mm light exit |
| Receiving aperture | Ø2.5 mm |
| Light type | LED, red light |
| Wavelength | 636 nm |
| Ambient light max. | 5,000 Lux |
| Function reserve | 12 |
Loading... Please wait... 





