Categories
Categories
Brands
Brands
- Home
- Automation & Control
- Balluff - BES 516-3006-G-E5-C-S49 Inductive Sensor
Balluff - BES 516-3006-G-E5-C-S49 Inductive Sensor
£39.00 (inc VAT GB 936 0143 43) £32.50 (exc VAT GB 936 0143 43)
Balluff - BES 516-3006-G-E5-C-S49 Inductive Sensor
£39.00 (inc VAT GB 936 0143 43) £32.50 (exc VAT GB 936 0143 43)
Product Description
| Balluff - BES 516-3006-G-E5-C-S49 Inductive Sensor | |
| Keyfeatures | |
| Size | M05 |
| Connection | Connector, M08x1-S49 |
| Switching output / function | NPN/Normally open (NO) |
| Operating voltage | 10...30 V DC |
| Special properties | Miniature |
| Mechanical installation condition | Flush (shielded) |
| Rated operating distance Sn | 0,8 mm |
| General attributes | |
| Ready delay tv max. | 25 ms |
| Utilisation category | DC 13 |
| Switching freq. f max. | 3000 Hz |
| Temp. drift max. (% of Sr) | 10% |
| Repeat accur. R max. (% of Sr) | 5% |
| Power-on indicator | No |
| Basic standard | IEC 60947-5-2 |
| Function indicator | Yes |
| Short-circuit protected | Yes |
| Degree of protection as per IEC 60529 | IP67 |
| Protected against polarity reversal | Yes |
| Protected against reverse connection | Yes |
| Additional text | When using an AC bridge, an electrolytic capacitor ?10µF/40V parallel to Ub is recommended. |
| The sensor is functional again after the overload has been eliminated. | |
| EMC: Fast transients; external protection circuitry required. Document 825345, Section 1. | |
| With connector, e.g. BKS-S 49-… total length = switch length +12 mm. | |
| Electrical attributes | |
| Output resistance Ra | Open collector |
| Rated operating voltage Ue DC | 24,0 |
| Effective operating current Ie | 100 mA |
| Rated insulation voltage Ui | 75 DC |
| Rated short circuit current | 100 A |
| Electrical version | DC, direct current |
| Hysteresis H max. (in % of Sr) | 15% |
| Minimum operating current Im | 1 mA |
| Load capacitance max. (at Ue) | 0,1 µF |
| No-load current Io damped | 12 mA |
| No-load current Io undamped | 3 mA |
| Off-state current Ir max. | 80 µA |
| Ripple max. (% of Ue) | 10 |
| Switching output | NPN |
| Switching function | Normally open (NO) |
| Voltage drop static max. | 3 V |
| Principle of operation | Inductive |
| Operating voltage | 10...30 V DC |
| Mechanical attributes | |
| Ambient temperature | -25...70 °C |
| Tightening torque max. | 1 Nm |
| Assured operating distance Sa | 0...0,65 mm |
| Connector type | M08x1-S49 |
| Eff. switching distance Sr | 0,80 mm |
| Shock rating | Shock, half-sinus, 30 gn, 11ms |
| Vibration rating | 55 Hz, 1 mm ampl., 3x30 min |
| Degree of contamination | 3 |
| Sensing surface material | PBT |
| Housing material | Stainless steel |
| Tolerance Sr | -0.25 |
Loading... Please wait... 




