Categories
Categories
Brands
Brands
- Home
- Automation & Control
- Balluff - BMF 307K-PS-C-2-SA2-S49-00,3 Magnetic Field Sensor
Balluff - BMF 307K-PS-C-2-SA2-S49-00,3 Magnetic Field Sensor
£39.60 (inc VAT GB 936 0143 43) £33.00 (exc VAT GB 936 0143 43)
Balluff - BMF 307K-PS-C-2-SA2-S49-00,3 Magnetic Field Sensor
£39.60 (inc VAT GB 936 0143 43) £33.00 (exc VAT GB 936 0143 43)
Product Description
| Balluff - BMF 307K-PS-C-2-SA2-S49-00,3 Magnetic Field Sensor (BMF0072) | |
| Key Features | |
| Series/Type | BMF 307 |
| Cylinder Style | T-slot |
| Connection | Cable with connector, PUR, 0.30 m |
| Output function | Normally open (NO) |
| Supply voltage | 10.0...30.0 V |
| General attributes | |
| Additional text | The sensor is functional again after the overload has been eliminated. |
| Approvals / Conformity | CE |
| cULus | |
| Basic standard | IEC 60947-5-2 |
| Enclosure Type per IEC 60529 | IP67 |
| Function indicator | yes |
| Polarity reversal protected | yes |
| Product group | Magnetic field sensor |
| Scope of delivery | Angled screwdriver DIN 911 Size 1.5 |
| Short circuit protected | yes |
| Electrical attributes | |
| Assured switching field streng | 2.0 kA/m |
| Connection type | Cable with connector |
| Eff. operating current Ie | 200 mA |
| Eff. operating voltage Ue DC | 24.0 V |
| Electrical version | DC, direct current |
| Hysteresis H max. (in % of Hn) | 45% |
| Load capacitance max. (at Ue) | 1.00 µF |
| Max. no-load cur. Io undamped | 10.0 mA |
| No-load current Io damped max. | 30.0 mA |
| Operating voltage UB max. DC [V] | 30.0 V |
| Operating voltage UB min. DC [V] | 10.0 V |
| Rated insulation voltage Ui | 75 DC |
| Rated short circuit current | 100 A |
| Rated switching field strength | 1.2 kA/m |
| Ripple max. (% of Ue) | 15% |
| Switching freq. f max. (at Ue) | 10000 Hz |
| Switching function | Normally open (NO) |
| Switching output | PNP |
| Turn on time ton max. | 0.05 ms |
| Voltage drop static max. | 3.1 V |
| Mechanical attributes | |
| Ambient temperature Ta max. | 85 °C |
| Ambient temperature Ta min. | -25 °C |
| Cable diameter D max. | 2.9 mm |
| Cable jacket material | PUR |
| Cable length | 0.30 m |
| Connector type | M08x1-S49 |
| Depth | 4.40 mm |
| Height (small side) | 6.20 mm |
| Housing material | LCP |
| Sensing face material | LCP |
| Temperature drift max. % of Hn | 0.30% |
| Tightening torque | 0.1 Nm |
| Width (long side) | 29.0 mm |
| Balluff - BMF 305K-PS-C-2-S49-00.5 Magnetic Field Sensor | |
| Keyfeatures | |
| Connection | Cable with connector, M08x1-S49, 0,5m, PUR |
| Output function | PNP, Normally open (NO) |
| Series | BMF 305K |
| Cylinder housing | Depending on mounting |
| General attributes | |
| Utilisation category | DC 13 |
| Switching freq. f max. | 10000 Hz |
| Basic standard | IEC 60947-5-2 |
| Function indicator | yes |
| Short-circuit protected | yes |
| Degree of protection as per IEC 60529 | IP67 |
| Recommended connector | BKS-_48 |
| Protected against polarity reversal | yes |
| Protected against reverse connection | yes |
| Additional text | The sensor is functional again after the overload has been eliminated. |
| Not incl. in scope of delivery | Mount.clamp, e.g. BMF305-HW-17 |
| Series | BMF 305K |
| Electrical attributes | |
| Connection type | Cable with connector |
| Output resistance Ra | Open drain |
| Rated operating voltage Ue DC | 24 |
| Effective operating current Ie | 200 mA |
| Rated insulation voltage Ui | 75 DC |
| Rated short circuit current | 100 A |
| Electrical version | DC, direct current |
| Load capacitance max. (at Ue) | 1 µF |
| No-load current Io damped | 15 mA |
| No-load current Io undamped | 10 mA |
| Off-state current Ir max. | 80 µA |
| Ripple max. (% of Ue) | 15 |
| Switching output | PNP |
| Switching function | Normally open (NO) |
| Voltage drop static max. | 3,1 V |
| Principle of operation | Magnetic |
| Turn-off delay toff max. | 0,05 ms |
| Turn-on delay ton max. | 0,05 ms |
| Rated switching field strength | 1,2 kA/m |
| Assured switching field streng | 2 kA/m |
| Hysteresis H max. (in % of Hn) | 45% |
| Connection | Cable with connector, M08x1-S49, 0,5m, PUR |
| Operating voltage | 10...30 V DC |
| Mechanical attributes | |
| Cable short designation | LiFY11Y-O |
| Cable length | 0,5 m |
| Connector type | M08x1-S49 |
| Height (small side) | 5 mm |
| Depth | 10,5 mm |
| Width of switching area | 33,5 mm |
| Shock rating | Shock, half-sinus, 30 gn, 11ms |
| Vibration rating | 55 Hz, 1 mm ampl., 3x30 min |
| Ambient temperature Ta min. | -25 °C |
| Ambient temperature Ta max. | 85 °C |
| Degree of contamination | 3 |
| Sensing surface material | PU |
| Housing material | LCP |
| Cable jacket material | PUR |
| Cable diameter D max. | 2,9 |
| Temperature drift max. % of Hn | 0,3 % |
Loading... Please wait... 





