Categories
Categories
Brands
Brands
- Home
- Automation & Control
- Balluff - BES 516-3048-G-E4-C-PU-05 Inductive Sensor
Balluff - BES 516-3048-G-E4-C-PU-05 Inductive Sensor
£48.00 (inc VAT GB 936 0143 43) £40.00 (exc VAT GB 936 0143 43)
Balluff - BES 516-3048-G-E4-C-PU-05 Inductive Sensor
£48.00 (inc VAT GB 936 0143 43) £40.00 (exc VAT GB 936 0143 43)
Product Description
| Balluff - BES 516-3048-G-E4-C-PU-05 Inductive Sensor | |
| Keyfeatures | |
| Size | D03.0 |
| Connection | Cable, 5m, PUR |
| Switching output / function | PNP/Normally open (NO) |
| Operating voltage | 21,6...26,4 V DC |
| Special properties | Miniature |
| Mechanical installation condition | Non embeddable |
| Rated operating distance Sn | 3 mm |
| General attributes | |
| Ready delay tv max. | 20 ms |
| Utilisation category | DC 13 |
| Switching freq. f max. | 3000 Hz |
| Temp. drift max. (% of Sr) | 15% |
| Repeat accur. R max. (% of Sr) | 15% |
| Power-on indicator | No |
| Basic standard | IEC 60947-5-2 |
| Function indicator | Yes |
| Short-circuit protected | Yes |
| Degree of protection as per IEC 60529 | IP67 |
| Protected against polarity reversal | Yes |
| Protected against reverse connection | Yes |
| Additional text | When using an AC bridge, an electrolytic capacitor ?10µF/40V parallel to Ub is recommended. |
| The sensor is functional again after the overload has been eliminated. | |
| Non-flush mounting (unshielded): See installation instructions for inductive sensors with extended range 843281. Avoid pressure and contact in the area of the clear zone cap. | |
| EMC: For operating conditions with noise factors; external protection circuit required. Document 825345. | |
| ESD: EN 61000-4-2, 24 kV contact discharge | |
| Electrical attributes | |
| Output resistance Ra | Open emitter |
| Rated operating voltage Ue DC | 24 |
| Effective operating current Ie | 50 mA |
| Rated insulation voltage Ui | 75 DC |
| Rated short circuit current | 100 A |
| Electrical version | DC, direct current |
| Hysteresis H max. (in % of Sr) | 20% |
| Minimum operating current Im | 0 mA |
| Load capacitance max. (at Ue) | 0,5 µF |
| No-load current Io damped | 10 mA |
| No-load current Io undamped | 8 mA |
| Off-state current Ir max. | 10 µA |
| Ripple max. (% of Ue) | 10 |
| Switching output | PNP |
| Switching function | Normally open (NO) |
| Voltage drop static max. | 2,5 V |
| Principle of operation | Inductive |
| Operating voltage | 21,6...26,4 V DC |
| Mechanical attributes | |
| Ambient temperature | 0...70 °C |
| Number of conductors | 3 |
| Assured operating distance Sa | 0...2,3 mm |
| Cable short designation | LiFY11Y-O |
| Cable length | 5 m |
| Conductor cross-section | 0.09 mm² |
| Eff. switching distance Sr | 3 mm |
| Shock rating | Shock, half-sinus, 30 gn, 11ms |
| Vibration rating | 55 Hz, 1 mm ampl., 3x30 min |
| Degree of contamination | 3 |
| Sensing surface material | PET-C |
| Housing material | Stainless steel |
| Cable jacket material | PUR |
| Cable diameter D max. | 2,4 |
| Tolerance Sr | ±10 % |
Loading... Please wait... 




