Categories
Categories
Brands
Brands
- Home
- Automation & Control
- Balluff - BES M12EL-PSC20B-S04G-M01 Inductive Sensor
Balluff - BES M12EL-PSC20B-S04G-M01 Inductive Sensor
£75.00 (inc VAT GB 936 0143 43) £62.50 (exc VAT GB 936 0143 43)
Balluff - BES M12EL-PSC20B-S04G-M01 Inductive Sensor
£75.00 (inc VAT GB 936 0143 43) £62.50 (exc VAT GB 936 0143 43)
Product Description
| Balluff - BES M12EL-PSC20B-S04G-M01 Inductive Sensor | |
| Keyfeatures | |
| Size | M12 |
| Connection | Connector, M12x1-S04 |
| Switching output / function | PNP/Normally open (NO) |
| Operating voltage | 10...30 V DC |
| Special properties | Diagnostic function |
| Mechanical installation condition | Flush (shielded) |
| Rated operating distance Sn | 2 mm |
| General attributes | |
| Trade name | Desina |
| Ready delay tv max. | 10 ms |
| Utilisation category | DC 13 |
| Switching freq. f max. | 800 Hz |
| Temp. drift max. (% of Sr) | 10% |
| Repeat accur. R max. (% of Sr) | 5% |
| Power-on indicator | No |
| Basic standard | IEC 60947-5-2 |
| Function indicator | Yes |
| Short-circuit protected | Yes |
| Degree of protection as per IEC 60529 | IP68 according to BWN PR 20 |
| Protection class | II |
| Protected against polarity reversal | Yes |
| Protected against reverse connection | Yes |
| Additional features | Load sensing / adjusting aid / monitor output |
| Monitor output with internal function checking | |
| Additional text | The sensor is functional again after the overload has been eliminated. |
| Adjusting aid for assembly: In the range between Sr and Sa flashing LED. | |
| Load sensing : System-defined up to 200 Hz. When sensor is damped, min. 3 mA must flow through the output (Pin 4). Otherwise an error is detected. | |
| Monitor output: High when the sensor is functioning. The load capacity is 50 mA. | |
| With connector, e.g. BKS-S 20-… total length = switch length +18 mm. | |
| Electrical attributes | |
| Output resistance Ra | Open collector |
| Rated operating voltage Ue DC | 24 |
| Effective operating current Ie | 200 mA |
| Rated insulation voltage Ui | 250 AC |
| Rated short circuit current | 100 A |
| Electrical version | DC, direct current |
| Hysteresis H max. (in % of Sr) | 15% |
| Minimum operating current Im | 3 mA |
| Load capacitance max. (at Ue) | 0,5 µF |
| No-load current Io damped | 8 mA |
| No-load current Io undamped | 6 mA |
| Off-state current Ir max. | 80 µA |
| Ripple max. (% of Ue) | 15 |
| Switching output | PNP |
| Switching function | Normally open (NO) |
| Voltage drop static max. | 3,5 V |
| Principle of operation | Inductive |
| Operating voltage | 10...30 V DC |
| Mechanical attributes | |
| Ambient temperature | -25...70 °C |
| Tightening torque max. | 20 Nm |
| Assured operating distance Sa | 0...1,6 mm |
| Connector type | M12x1-S04 |
| Eff. switching distance Sr | 2 mm |
| Shock rating | Shock, half-sinus, 30 gn, 11ms |
| Vibration rating | 55 Hz, 1 mm ampl., 3x30 min |
| Degree of contamination | 3 |
| Sensing surface material | LCP |
| Housing material | 1.4305 |
| Tolerance Sr | ±10 % |
Loading... Please wait... 





