Categories
Categories
Brands
Brands
- Home
- Computer Components
- Cooler Master MegaFlow 200 LED Fan - Blue
Cooler Master MegaFlow 200 LED Fan - Blue
£10.56 (inc VAT GB 936 0143 43) £8.80 (exc VAT GB 936 0143 43)
Cooler Master MegaFlow 200 LED Fan - Blue
£10.56 (inc VAT GB 936 0143 43) £8.80 (exc VAT GB 936 0143 43)
Product Description
MegaFlow 200 Blue LED Silent Fan
With the constant development of hardware getting better and better, the energy consumption of your computer rises because you want to get the full performance. Due to this the heat increases and so the requirements of your fan rise as well. To integrate several fans is not the right solution because your computer will get very, very noisy. Bigger fans are the optimal solution for modern high-tech systems. The Megaflow fanhas a diameter of 200mm and so it has a Displacement volume of 184m3/h - twice the volume of 140mm fans.
| Model | R4-LUS-07AB-GP |
| Dimension (W x H x D) | 200 x 200 x 30 mm |
| Speed (R.P.M.) | 700 RPM |
| Air Flow (CFM) | 110 CFM |
| Air pressure (mmH2O) | 0.595 mm H2O |
| Noise | 19 dBA |
| Bearing Type | Sleeve Bearing |
| Fan Life Expectancy | 30,000 Hours |
| Rated Voltage | 12 VDC |
| Current (Ampere) | 0.16 A (Max 0.28 A) |
| Power Consumption | 3.36 W |
| Weight | 266 g |
| Connector | 3 Pin |
| 3 to 4 pin Adapter | 1 pcs |
| LED Color | Blue |
| Screws | 4 pcs |
Loading... Please wait... 





