Categories
Categories
Brands
Brands
- Home
- Computer Components
- Cooler Master Jet Flo 120mm 600/2000rpm White LED PWM Fan
Cooler Master Jet Flo 120mm 600/2000rpm White LED PWM Fan
£10.08 (inc VAT GB 936 0143 43) £8.40 (exc VAT GB 936 0143 43)
Cooler Master Jet Flo 120mm 600/2000rpm White LED PWM Fan
£10.08 (inc VAT GB 936 0143 43) £8.40 (exc VAT GB 936 0143 43)
Product Description
JetFlo 120
JetFlo 120 was created to be a single, no compromise solution to cooling computer systems. Designers and engineers focused on “Performance”, “Style”, and “Silence” as core principles that should be tuned and brought to the forefront of the JetFlo 120 experience.
| Model | R4-JFDP-20PW-R1 (White) |
| LED Color | White |
| Dimensions | 120 x 120 x 25 mm / 4.7 x 4.7 x 1 inch |
| Fan Speed | 800-2000 RPM (PWM) ± 10%; w/ silent adapter: 1600/1200 RPM (fixed) |
| Air Flow | 95 CFM ± 10% |
| Air Pressure | 2.72 mmH2O ± 10% |
| Life Expectancy | 160,000 hrs |
| Noise Level | 19 dBA (1200 RPM with included silent mode adapter) 28 dBA (1600 RPM with included silent mode adapter) 12-36 dBA (PWM) |
| Bearing Type | POM Bearing - CM 4th Gen. bearing (*POM: Polyoxymethelene) |
| Connector | 4-Pin (PWM) |
| Voltage | 12 VDC |
| Current | 0.4A |
| Power Consumption | 4.8W |
| Accessory | Silent mode adapter x 2 (1600 RPM x 1, 1200 RPM x 1), Metal screw x 4 |
Loading... Please wait... 





