Categories
Categories
Brands
Brands
- Home
- Peripherals
- Transcend JetFlash elite 350 USB 2.0 Flash Drive
Transcend JetFlash elite 350 USB 2.0 Flash Drive
Transcend JetFlash elite 350 USB 2.0 Flash Drive
Product Description
The light and compact JetFlash 350 displays class and simplicity. Featuring a streamlined design and a pure black color scheme, the JetFlash 350 is the perfect example of style to suit all tastes. Offering vast capacity ranging from 4GB to 32GB, outstanding read/write speeds and an ultra-light weight of just 8.5g, the JetFlash 350 proves to be an excellent storage solution as well as a fashionable accessory.
- Available in 4GB, 8GB, 16GB, 32GB and 64GB
- Fully compatible with Hi-Speed USB 2.0 interface
- Easy Plug and Play installation
- USB powered. No external power or battery needed
- LED usage status indicator
- Offers a free download of Transcend Elite data management tools
- Limited lifetime warranty
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Form factor | Cap |
| Interface type | USB 2.0 |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Performance | |
| Capacity | 32 GB |
| Plug and Play | Yes |
| Interface type | USB 2.0 |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Status |
| Certification | CE, FCC, BSMI, C-tick, KCC |
| Form factor | Cap |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Status |
| USB required | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 2000/XP/Vista/7 Mac OS 9.0 + Linux Kernel 2.4.2 + |
| Certification | CE, FCC, BSMI, C-tick, KCC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.86 cm |
| Weight | 8.5g |
| Height | 6 cm |
| Depth | 8.7 mm |
| Other features | |
| USB required | Yes |
| USB powered | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 2000/XP/Vista/7 Mac OS 9.0 + Linux Kernel 2.4.2 + |
Loading... Please wait... 





