Categories
Categories
Brands
Brands
- Home
- Networking
- TP-Link WA701ND 150 Mbps 1-Port 10/100 Wireless N Router
TP-Link WA701ND 150 Mbps 1-Port 10/100 Wireless N Router
TP-Link WA701ND 150 Mbps 1-Port 10/100 Wireless N Router
Product Description
The TP-LINK Wireless N Access Point TL-WA701ND is designed to establish or expand a scalable high-speed wireless N network or to connect multiple Ethernet enabled devices such as game consoles, digital media adapters, printers, or network attached storage devices to a wireless network. It is designed using Align™ 1-stream technology to provide high-speed, unrivaled wireless performance for your network at 150Mbps. The APs support a host of different functions that makes your wireless networking experience more flexible than ever before. Now, you can enjoy a better Internet experience when downloading, gaming, video streaming or with any other application that you may wish to use.
- Wireless speed up to 150Mbps makes it ideal for bandwidth consuming applications
- Supports multiple operating modes (Access Point, Multi-SSID, Client, Universal/ WDS Repeater, Bridge with AP)
- Easily setup a WPA encrypted secure connection at a push of the WPS button
- Supports Wi-Fi Multimedia (WMM) assures the quality of VoIP and multimedia streaming
- Up to 30 meters (100 feet) of flexible deployment with included Power over Ethernet Injector
- Up to 4 SSIDs and VLAN support, it allows networks administrator to segregate different services or applications to different designated users
- WPA/WPA2 encryptions provide your network with active defense against security threats
- Backward compatible with 802.11b/g products
- 5dBi External detachable antennas allow for better alignment and stronger antenna upgrades
- Wall mounted available, also can be placed horizontally on a table or desk
| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Interface | 1 10/100Mbps Auto-Sensing RJ45 Port(Auto MDI/MDIX, Passive PoE) |
| Button | WPS Button Reset Button |
| External Power Supply | 9VDC / 0.6A |
| Wireless Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Dimensions ( W x D x H ) | 7.1 ×4.9× 1.4 in. (181 ×125 ×36mm) |
| Antenna Type | 5 dBi Detachable Omni Directional Antenna (RP-SMA) |
| WIRELESS FEATURES | |
|---|---|
| Frequency | 2.4-2.4835GHz |
| Signal Rate | 11n: Up to 150Mbps(dynamic) 11g: Up to 54Mbps(dynamic) 11b: Up to 11Mbps(dynamic) |
| EIRP | <20dBm (EIRP) |
| Reception Sensitivity | 130M: -68dBm@10% PER 54M: -68dBm@10% PER 11M: -85dBm@8% PER 6M: -88dBm@10% PER 1M: -90dBm@8% PER |
| Wireless Modes | AP Mode, Multi-SSID Mode, Client Mode, Repeater Mode (WDS / Universal ), Bridge Mode |
| Wireless Functions | WDS Bridge, WMM |
| Wireless Security | SSID Enable/Disable MAC Address Filter 64/128/152-bit WEP Encryption WPA/WPA2/WPA-PSK/WPA2-PSK (AES/TKIP) Encryption |
| Advanced Functions | Up to 30 meters Passive PoE is supported |
| OTHERS | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Package Contents | TL-WA701ND 1 detachable Omni directional antenna Passive PoE Injector Power Supply Unit Resource CD Quick Installation Guide |
| System Requirements | Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista™ or Windows 7, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux. |
| Environment | Operating Temperature: 0℃~40℃ (32℉~104℉) Storage Temperature: -40℃~70℃ (-40℉~158℉) Operating Humidity: 10%~90% non-condensing Storage Humidity: 5%~90% non-condensing |
Loading... Please wait... 





