Categories
Categories
Brands
Brands
- Home
- Peripherals
- Canon PIXMA MX725 All-In-One Inkjet with Ethernet and Wi-Fi
Canon PIXMA MX725 All-In-One Inkjet with Ethernet and Wi-Fi
£106.33 (inc VAT GB 936 0143 43) £88.61 (exc VAT GB 936 0143 43)
Canon PIXMA MX725 All-In-One Inkjet with Ethernet and Wi-Fi
£106.33 (inc VAT GB 936 0143 43) £88.61 (exc VAT GB 936 0143 43)
Product Description
Canon PIXMA MX725
Premium, high productivity 5-ink, All-In-One with Ethernet and Wi-Fi
A premium 5-ink wireless All-In-One featuring Ethernet, mobile and cloud connectivity plus a 35 sheet 2-sided ADF for highly productive printing, scanning, copying and faxing at home or in the office.
- Premium 5-ink All-In-One: print, copy, scan and fax
- Productive 250-sheet paper cassette and 2-sided 35 sheet ADF
- Easily share around the office with Wi-Fi and Ethernet connectivity
- Print from, and scan to mobile devices with PIXMA Printing Solutions app
- PIXMA Cloud Link, Google Cloud Print and Apple AirPrint support
PRINTER SPECIFICATIONS
| Print Resolution | Up to 9600¹ x 2400 dpi |
|---|---|
| Print Technology | 5 Individual Inks (PGBK, BK, C, M, Y) Inkjet FINE print head with 1pl (min.) ink droplet size ChromaLife100+ inks |
| Mono Document Print Speed | Approx. 15.0 ipm¹ |
| Colour Document Print Speed | Approx. 10.0 ipm¹ |
| Photo Print Speed | Borderless 10x15cm: Approx. 21 seconds¹ |
| Borderless Printing | Yes (A4, LTR, 20x25cm, 13x18cm, 10x15cm) |
| Two Sided Printing | Automatic |
SCANNER SPECIFICATIONS
| Scanner Type | Flatbed, ADF and CIS colour scanner |
|---|---|
| Scanner Resolution (Optical) | Up to 2400 x 4800 dpi¹ |
| A4 Scan Speed | Approx. 14 seconds¹ |
| Maximum Document Size | Flatbed: A4, LTR (216x297mm) ADF: A4, LTR, LGL |
| OCR | Yes |
| Scanning Depth (Input / Output) | Colour: 48 bit / 24 bit Greyscale: 16 bit / 8 bit |
COPIER SPECIFICATIONS
| Copy Speed Colour Document | sFCOT: Approx. 12 seconds¹ sESAT: Approx. 8.4 ipm¹ sESAT ADF: Approx. 8.0 ipm¹ |
|---|---|
| Multiple Copy | 1 to 99 pages |
| Copy zoom | 25-400% |
| Copy functions | Document Copying, Photo Copying, Fit-to-Page Copying, Borderless Copying |
| Copy quality settings | Fast, Standard, High |
FAX SPECIFICATIONS
| Fax Type | Super G3 / Colour |
|---|---|
| Fax Resolution | Mono: up to 300 x 300dpi Colour: 200 x 200 dpi |
| Fax Speed | Mono: approx. 3 sec. (33.6kbps)¹ Colour: approx. 1 min. (33.6kbps)¹ |
| Fax Memory | Up to 250 pages |
| Coded Speed Dialling | Max. 100 locations |
| Group Dial | Max. 99 locations |
COMPATIBLE INKS
| Standard Ink Cartridges | PGI-550PGBK (Pigment Black) CLI-551BK (Black) CLI-551C (Cyan) CLI-551M (Magenta) CLI-551Y (Yellow) |
|---|---|
| Optional XL Ink Cartridges | PGI-555PGBK XXL (Pigment Black) PGI-550PGBK XL (Pigment Black) CLI-551BK XL (Black) CLI-551C XL (Cyan) CLI-551M XL (Magenta) CLI-551Y XL (Yellow) |
INK YIELDS
| PBK (Pigment Black) | Standard: 375 document pages or 2,300* photos Optional XL: 620 document pages or 4,600* photos Optional XXL: 1,000 document pages or 7,500* photos |
|---|---|
| BK (Black) | Standard: 1,645* document pages or 421* photos Optional XL: 5,000* document pages or 1,130 photos |
| C (Cyan) | Standard: 332 document pages or 121 photos Optional XL: 700 document pages or 270 photos |
| M (Magenta) | Standard: 333 document pages or 140 photos Optional XL: 670 document pages or 313 photos |
| Y (Yellow) | Standard: 329 document pages or 120 photos Optional XL: 700 document pages or 271 photos |
| Composite (CMY average) | Standard CMY: 331 document pages or 126 photos Optional XL CMY: 690 document pages or 283 photos |
| Testing standards | ISO/IEC 24711 for A4 colour document pages ISO/IEC 29102 for 10x15cm colour borderless photos Values obtained by continuous printing * Estimated supplemental yield |
PAPER SUPPORT
| Paper Types | Plain Paper Envelopes (DL, COM10) Canon Pro Platinum (PT-101) Canon Pro Luster (LU-101) Canon Plus Glossy II (PP-201) Canon Plus Semi-gloss (SG-201) Canon Glossy Everyday Use (GP-501) Canon Matte (MP-101) Canon High Resolution Paper (HR-101N) Canon Photo Stickers (PS-101) Canon T-Shirt Transfer (TR-301) |
|---|---|
| Maximum Paper Input | Lower cassette: Max. 250 sheets of plain paper Upper cassette: Max. 20 sheets of photo paper |
| Paper Sizes | Lower cassette: A4, A5, B5, LTR, LGL, 20x25cm Upper cassette: 10x15cm, 13x18cm |
| Paper Weight | Plain paper: 64 - 105 g/m² Canon photo paper up to 300 g/m² (PT-101) |
CONNECTIVITY
| Wired Connections | Hi-Speed USB Ethernet 10/100Mbps (auto switchable) USB flash memory port |
|---|---|
| Wireless Connections | Wi-Fi IEEE802.11 b/g/n¹ Bluetooth v 2.0 (optional USB adapter) |
| Applications Support | PIXMA Printing Solutions app¹ Apple AirPrint Google Cloud Print Wireless PictBridge Print from Email |
SOFTWARE
| Supported Operating Systems | Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista SP1 & SP2 / XP SP3 32-bit Mac OS X v10.6.8 or later |
|---|---|
| Supported Mobile Systems | iOS (PIXMA Printing Solutions app, AirPrint) Android (PIXMA Printing Solutions app) Windows RT |
| Minimum System Requirements | Windows: Internet Explorer 8, internet connection or CD-ROM Mac: Safari 5 and internet connection Display: 1024 x 768 XGA |
| Software Included | MP Driver with Scanning Utility Quick Menu My Image Garden Easy-WebPrint EX (plug-in for IE8 or higher) |
PHYSICAL FEATURES
| Display Type & Size | 6.2cm colour TFT display with Dual Function Panel |
|---|---|
| Display languages | English, German, French, Italian, Spanish, Dutch, Portuguese, Norwegian, Swedish, Danish, Finnish, Russian, Czech, Hungarian, Polish, Slovene, Turkish, Greek, Slovakian, Estonian, Latvian, Lithuanian, Ukrainian, Romanian, Bulgarian, Japanese, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Korean, Indonesian |
| Automatic Document Feeder | Up to 35-sheets, Auto 2-sided |
| Dimensions (W x D x H) | 491 x 396 x 231mm |
| Weight | 11.7kg |
| Power Source | AC 100-240V, 50/60Hz |
| Power Consumption | Standby: Approx. 1.0 W (USB connection to PC, scanning lamp off) Off: Approx. 0.4 W (USB connection to PC) Copying: Approx. 17 W¹ |
| Acoustic Noise Levels | Approx. 44.0 dB(A)¹ |
| Operating Temperature | 15-30°C |
| Recommended Operating Environment | 5-95%RH (no dew condensation) |
| Duty Cycle | up to 12,000 pages / month |
Loading... Please wait... 





