Categories
Categories
Brands
Brands
Brother PT-P750W Dedicated Wireless Label Printer
£95.99 (inc VAT GB 936 0143 43) £79.99 (exc VAT GB 936 0143 43)
Brother PT-P750W Dedicated Wireless Label Printer
£95.99 (inc VAT GB 936 0143 43) £79.99 (exc VAT GB 936 0143 43)
Product Description
An advanced yet easy-to-use professional labelling machine that everyone in your organisation can use to quickly design and print labels up to 24mm in width. Now with built-in Wi-Fi.
Features and Specifications
General - P-touch
| AC adaptor | Yes |
|---|---|
| Machine type | PC connectable |
| Maximum tape width (mm) | 24 |
| Alkaline batteries | AA x 6 pcs (LR03, HR03) |
| Auto power off | Yes |
| Cutter type | Full and half, Auto |
| Housing colour | Dark Grey and Black |
| Housing design | Desktop |
| Languages | English, German, French, Spanish, Portuguese, Italian, Dutch, Danish, Norwegian, Swedish, Finnish, Hungarian, Czech, Polish, Romanian, Slovenian, Slovakian, Croation, Turkish, Brazilian Portuguese |
| Technology | Thermal transfer |
| Unit setting (mm / inches) | Yes |
General Supplies
| Width | 3.5mm,6mm,9mm,12mm,18mm,24mm |
|---|---|
| Type | TZe Tape |
Dimensions & weights
| Dimensions | 78mm (W) x 152mm (D) x 143mm (H) |
|---|---|
| Weight | 0.8 kg |
In the box
| AC adaptor | Yes |
|---|---|
| AC adaptor power cord | Yes |
| Tape cassettes | Tze 251 - 24mm black on white tape (4m) |
| User guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
Pre-defined label layouts
| Cable marking function | Yes |
|---|
Label design software
| Copies | 1-5000 |
|---|---|
| Fonts | All installed true type fonts as per PT Editor software |
| Frames | 154 |
| Label orientations | Horizontal, Vertical |
| Labelling wizard | Cable |
| Languages | English, German, French, Spanish, Portuguese, Italian, Dutch, Danish, Norwegian, Swedish, Finnish, Hungarian, Czech, Polish, Romanian, Slovenian, Slovakian, Croation, Turkish, Brazilian Portuguese |
| Sequential numbering | Yes |
| Tape colour detection | Yes |
| Text alignment | Centre, Left, Right |
Supplies and accessories
| Tape widths | 3.5mm,6mm,9mm,12mm,18mm,24mm |
|---|
Loading... Please wait... 





